سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از 31 به 32 از 32

موضوع: نحوه و مراحل ارائه مدارک جهت ارزیابی به TRA

1. Top | #31

تخصص
    فلزکاری
    میزان امتیاز
    0
    با سلام خدمت دوستان و دامون عزیز
    یک سوال داشتم در مورد عنوان مدرک تحصیلی و شغل و فکر کردم اینجا بهترین تاپیکی هست که بپرسم. لزوما باید یکی باشند عنوان شغل و مدرک و یا میتونند از یک گروه باشند؟
    من شغلم ورقکاری هست که توی لیست به عنوان Sheet metal trade workers آورده شده و رزومه قوی در این تخصص دارم اما مدرک تحصیلیم دیپلم نقشه کشی صنعتی و فوق دیپلم نفشه کشی صنعتی ( عنوان انگلیسیش Mechanic engineering draftperson) هست. بعد از در یافت مدرک دیپلم 11 سال سابقه کاری همراه با بیمه تامین اجتماعی و گواهی سابقه کار در زمینه ی ورق کاری دارم که دو سالش در حین تحصیل فوق دیپلم بوده، یعنی 9 سال بعد از اخد فوق دیپلم. با توجه به اینکه سرفصل دروس نقشه کشی صنعتی و ورقکاری 70 درصد مشترک هست و سابقه کارم دقیقا ورقکاری هست، آیا شانس اسس شدن دارم؟ و آیا با مدرک فوق دیپلم اقدام کنم یا دیپلم؟

2. Top | #32

تخصص
    مهندس
    میزان امتیاز
    0
    سلام یکی از دوستان من با دیپلم هنرستان رشته تاسیسات اقدام کردن و ریجکت شدن
    Your application has been assessed as UNSUCCESSFUL for the occupation of Plumber (General) – 334111 for
    the following reasons:
    Section 2.6.3 of the TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines states that to determine whether
    your qualification is of a comparable standard, TRA will consider whether the country’s vocational training
    system has:
    • a government-led system of training provider quality assurance
    • a government-led system for accrediting/endorsing qualifications.
    You have provided evidence of completing the High School Diploma Installations on 11th September, 2007
    from the .........Technical and Vocational Education Centre. However, TRA could not verify that the
    institution has been accredited by an authorised governing body in Iran.
    Section 2.6.2 of the TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines states that your qualification must
    be at a level comparable to the relevant Australian qualification for your nominated occupation. The level of
    an Australian qualification required for an occupation in Australia will generally be specified in the relevant
    industry-endorsed Training Package. For the occupation of a Plumber, the relevant Australian qualification is
    the AQF Certificate III Plumbing.
    You have provided evidence of completing the High School Diploma Installations issued on 11th September,
    2007. However, this qualification is not considered to be comparable to the required level of the AQF
    Certificate III Plumbing.
    Section 2.5.6 of the TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines states that you will not be successful
    in a TRA Migration Skills Assessment if the documents you provided to TRA cannot be validated to TRA’s
    satisfaction as being a true and accurate record of your qualifications and/or employment.
    You have provided employer information from ................ Heating and Refrigeration Co which states the
    following contact details:
    GPO Box 3022 CANBERRA ACT 2601
    Phone 1300 360 992  Facsimile (02) 6123 7883
    E-mail TRAenquiries@education.gov.au  Web: Home Page  ABN: 12 862 898 150
    Address: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xi, Alley xxxxxxxxx xxxxxx, Alley
    Azadi, Square Azzadi, Tehran. Iran.
    Contact Number: +98 21 xxxxxxxxxxxxx / +98 xxxxxxxxxxxxxxx
    TRA could not verify your work statement fromxxxxxxxxxxxxxHeating and Refrigeration Co. You have
    provided telephone numbers which could not be linked to the business by TRA. If you intend to seek a review
    or reapply, please submit independently verifiable evidence that all telephone numbers belong to the
    business. This may include telephone bills, links to online advertising and directory listings that show the
    telephone number is linked to the business.
    You may seek one review of this assessment outcome. To seek a review, please go to the TRA Forms and Policy
    Page on our website, read the TRA Review Policy and complete the TRA Review Request Form. Your Review
    Request Form and the attached $900 (AUD) review fee must be received by TRA within 60 working days from
    the date of this letter.
    Payments for TRA services are made online by VISA or MasterCard credit/debitcard through the TRA Online
    Portal (https://extranet.education.gov.au/tr...ity/Logon.aspx).
    TRA recommends you read the TRA Migration Skills Assessment Program Applicant Guidelines before
    submitting your review. The Guidelines are available from the TRA website. A checklist is also available on the
    website to assist you.
    Alternatively you can submit a new application together with the $1,000 (AUD) application fee at any time.
    If you are still not sure why your application was unsuccessful after checking the Guidelines, you can request
    feedback by telephoning the TRA Enquiry Line on 1300 360 992 (Inside Australia) +61 2 6240 8778 (Outside
    Australia) or by emailing: traenquiries@education.gov.au.
    ویرایش توسط nosrat : 2017/07/29 در ساعت 12:22 AM

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234