سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17

موضوع: تبادل نظر در مورد superannuation

1. Top | #1

تخصص
    Registered Migration Agent
    میزان امتیاز
    2629

تبادل نظر در مورد superannuation

اینکه سوپر انویشن چیه ؟ رو پیشنهاد میکنم از این لینک در موردش خونده بشه : Superannuation in Australia - Wikipedia, the free encyclopedia
    کلا چیزی شبیه بیمه بازنشستگی ایرانه که افراد اجبارا باید 9.5 درصد حقوقشون ( درصد تعیین شده امسال) رو به حسابی که خودشون انتخاب میکنند واریز کنند . دسترسی به این حساب بسیار محدوده و عملا طوری تنظیم شده که فقط در دوره بازنشستگی یا پایان کار به ان دسترسی داشته باشید . این پول میتونه در sector های تعیین شده توسط شرکتی که مدیریت اون رو انجام میده سرمایه گذاری بشه و یا خودتون کنترل روی سرمایه گذاری اون داشته باشید .
    مطالبی که میتونیم اینجا در موردش صحبت کنیم به نظر من :
    انتخاب بهترین شرکتی که میتونیم فاند رو به اون بدیم
    چقدر پول برای بازنشستگی مورد نیازه و چطور میتونیم به اون برسیم؟
    معافیتهای مالیاتی که این وسط هست رو چطور میتونیم استفاده کنیم
    و...

2. 2 کاربر مقابل از دامون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

ahd.arman (2015/03/26),mhd.hdr (2015/03/26)

3. Top | #2

تخصص
    Developer
    میزان امتیاز
    25
    ممنون دامون بابت این موضوع.
    ولی چرا اینجا متروکه؟
    اگه راجع به فاکتورهای انتخاب شرکت (اسم این شرکتا چیه؟ چی باید بگیم؟ صندوق سرمایه گذاری؟) توضیح بدین ممنون میشم. آیا شرایط هر فرد تاثیر داره در انتخابش؟ مثلا برنامه آیندش که تا کی میخواد بمونه آیا تاثیرگذاره؟ فک میکنم اگه بتونیم یه چک لیست از معیارها داشته باشیم در انتخاب کمک کنه. یا حتی لیستی از مهمترین شرکت های این حوزه.
    من الان برای شروع کار باید یا پیشنهاد محل کارم رو انتخاب کنم (asgarrd) یا اینکه خودم بگردم پیدا کنم که خب چندان آشنا نیستم.

4. Top | #3

تخصص
    Developer
    میزان امتیاز
    25
    همانا آیا کسی اطلاعی ندارد؟ نیست یاری کننده ای؟

5. Top | #4

تخصص
    Registered Migration Agent
    میزان امتیاز
    2629
    فکر میکنم چند تا نکته خیلی مهم باشه .از نظر من و تا جایی که من بررسی کردم Super Fund ها رو بر این اساس درجه بندی میشه کرد :

Investment Performance: درصدیه که هرسال به عنوان میانگین سود برگردانده توسط فاند ارائه میشه . خوب مسلما هرچه بیشتر بهتر . البته چیزی که متوجه شدم اینه که بعضی اوقات در بعضی سالها فاندهایی هستند که درصد بالایی رو سود ارائه میکنند اما در سالهای بعد محو میشوند . چون قراره پولمون سالها پیش فاند بمونه ، درصد متوسط به بالا ولی ثابت و پایدار میتونه گزینه بهتری باشه . بنابراین من میزان میانگین سود دهی در پنج یا ده سال گذشته رو ملاک میزارم .

Administration Fees: فاندها برای نگهداری سرمایه و انجام امور سرمایه گذاری هزینه هایی اعلام میکنند که هم به صورت ماهانه است و هم درصدی از سود برگردانده شده. مسلما این مقدار هر چه کمتر باشه بهتره . منتها باید در ترکیب با فاکتور اول در نظر گرفته بشه .

Flexibility: فاندها پکیجهای فیکس دارند برای سرمایه گذاری که شما by default انتخاب میکنید و به این معنیه که خودشون تصمیم میگیرند که توی چه حوزه ای سرمایه شما رو به کار بگیرند . اما فاندهای خوب ، به شما امکان میدهند که خودتون تصمیم بگیرید که سرمایتون در چه حوزه هایی به کار گرفته بشه . اگر شما دانش اقتصاد داشته باشید و بتونید پیش بینی کنید که مثلا بازار سهام یا بازار مسکن یا صنایع معدنی و یا ... ،ک کدام یک در سال یا سه ماهه آتی شرایط بهتری از نظر بازگشت سرمایه خواهند داشت ، مطمئننا استفاده از این امکان که میتونید بگی چه درصدی از سرمایتون در چه بخشی سرمایه گذاری بشه ، به سود بیشتر شما کمک میکند .پس فاندی که تعداد بیشتری گزینه برای انتخاب به شما میده ، برای افراد فعال تر و ریس کپذیر تر میتونه بهتر باشه .

توجه کنید که همیشه ریسک ضرر هست . در دوران GFC بعضی افراد حتی قسمتی از فاند خود را از دست دادند .

وبسایت : این مسئله شخصیه ،من به روز بودن و راحتی گرفتن گزارش و تغییرات در اکانت و ... توسط وبسایت شرکت رو نکته مهمی میدونم .کدومهاشون اپلیکیشن موبایل دارند و ...

اکثر فاندها محصولات بیمه عمر و از کار افتادگی و ... هم میفروشند که به نظر من چون پولش حداقل از حساب جلوی چشمت کم نمیشه احتمال اینکه بگیرشون زیاده . به نظر من بیمه بیکاری و عمر واجبه و شاید سرجای خودش در موردش بحث بشه . پس نوع بیمه ای که ارائه میشه و هزینه هاش هم فاکتوریه که باید در نظر گرفت .

چند تا جستجوی نمونه توی سایت http://www.supersavvy.com.au/ براتون انجام دادم که شاید کمک کنه :

از نظر Performance در بازه 5 ساله برای Product سرمایه گذاری استاندارد برای حدود سن ماها:

http://www.supersavvy.com.au/top10/p...od%5D=5%20year

از نظر هزینه سالیانه :

http://www.supersavvy.com.au/top10/fees

هزینه بیمه عمر ( توضیحات داره و فکر کنم مشخص باشه منظورش چیه )

http://www.supersavvy.com.au/top10/i...t1%5BAge%5D=35

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. 6 کاربر مقابل از دامون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

danial_mir (2016/04/16),Dante (2015/09/13),mazdak2536 (2015/04/04),Mehnoosh-Mohamad (2015/04/03),mhd.hdr (2015/04/01),Migrant (2015/04/01)

7. Top | #5

تخصص
    کامپیوتر- شبکه
    میزان امتیاز
    1
    سلام
    به نظرم اگه کسی میخواد در استرالیا کار کنه باید قوانین رو بدونه و بازنشستگی هم یکی از فاکتورهای مهمه. قوانینی مثل نوع بیمه و قراردادی که در کار به شما داده میشه شامل چه مواردی باید باشه.
    در مورد این قانون Superannuation من متن ویکی پدیا و چند تا منبع دیگه رو خوندم و چند سوال دارم:
    1- من اگه مهاجرت کنم در سن چهل سالگی خواهد بود. در بهترین حالت با این حساب که من در 60 سالگی می تونم بازنشسته بشم و احتمال اینکه از بیست سال موجود حدود سه سال بیکار باشم میشه 17 سال پرداختی.
    فرض من اینه که بدترین شرایط رو در نظر بگیرم و کمترین حقوق رو . می تونه کسی در این مورد راهنمایی کنه؟ اگه درست متوجه شده باشم حقوق حداقل هفتگی برای یک مهندس در حدود500 تا 700 دلار خواهد بود. در حالت متوسط این مقدار حدود 1 تا 2 هزار دلار. آیا فرض هام درسته؟ خب بنابراین شما سالی 5000 تا فقط ذخیره میکنین ؟ آیا این مبلغ کفایت یک زندگی رو برای تامین بازنشستگی میکنه؟
    2- شرکتی که شما سوپر رو بهش خواهید داد ممکنه کل پول شما رو از بین ببره؟
    3- Personal Contribution یعنی شما پولی رو اضافه تر بهشون بدید متوجه شدم که اگه این پول از یه حدی (annual caps) بیشتر باشه شما 31.5% مالیات میدید با اینکه قبلا از حقوقتون مالیات کم شده باشه. اصلا اینکار درستی هست؟
    4- concessional contributions یعنی چی دقیقا؟ من هرچی درموردش خوندم متوجه نشدم
    5- شما یک شرکتی رو انتخاب میکنین ظاهرا بعضی کارفرماها خودشون یک شرکت دیگه رو انتخاب کردن. در این حالت چه بلایی سرتون میاد؟ احتمالا امکان اینکه پرونده تون از یه Fund به یه جای دیگه بره باید کم باشه به خاطر دردسرهاش. اینجور وقتا چی میشه دقیقا؟

ممنون
    ویرایش توسط طاهر : 2015/09/13 در ساعت 05:48 PM

8. Top | #6

تخصص
    SAP
    میزان امتیاز
    96
    این موضوع به این مهمی مدتیه مسکوت مونده
    فکر کنم همه درگیر زندگی هستن ... حالا کو تا 65 سالگی
    والله

9. Top | #7

تخصص
    ! immigrant
    میزان امتیاز
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    سلام
    به نظرم اگه کسی میخواد در استرالیا کار کنه باید قوانین رو بدونه و بازنشستگی هم یکی از فاکتورهای مهمه. قوانینی مثل نوع بیمه و قراردادی که در کار به شما داده میشه شامل چه مواردی باید باشه.
    در مورد این قانون Superannuation من متن ویکی پدیا و چند تا منبع دیگه رو خوندم و چند سوال دارم:
    1- من اگه مهاجرت کنم در سن چهل سالگی خواهد بود. در بهترین حالت با این حساب که من در 60 سالگی می تونم بازنشسته بشم و احتمال اینکه از بیست سال موجود حدود سه سال بیکار باشم میشه 17 سال پرداختی.
    فرض من اینه که بدترین شرایط رو در نظر بگیرم و کمترین حقوق رو . می تونه کسی در این مورد راهنمایی کنه؟ اگه درست متوجه شده باشم حقوق حداقل هفتگی برای یک مهندس در حدود500 تا 700 دلار خواهد بود. در حالت متوسط این مقدار حدود 1 تا 2 هزار دلار. آیا فرض هام درسته؟ خب بنابراین شما سالی 5000 تا فقط ذخیره میکنین ؟ آیا این مبلغ کفایت یک زندگی رو برای تامین بازنشستگی میکنه؟
    2- شرکتی که شما سوپر رو بهش خواهید داد ممکنه کل پول شما رو از بین ببره؟
    3- Personal Contribution یعنی شما پولی رو اضافه تر بهشون بدید متوجه شدم که اگه این پول از یه حدی (annual caps) بیشتر باشه شما 31.5% مالیات میدید با اینکه قبلا از حقوقتون مالیات کم شده باشه. اصلا اینکار درستی هست؟
    4- concessional contributions یعنی چی دقیقا؟ من هرچی درموردش خوندم متوجه نشدم
    5- شما یک شرکتی رو انتخاب میکنین ظاهرا بعضی کارفرماها خودشون یک شرکت دیگه رو انتخاب کردن. در این حالت چه بلایی سرتون میاد؟ احتمالا امکان اینکه پرونده تون از یه Fund به یه جای دیگه بره باید کم باشه به خاطر دردسرهاش. اینجور وقتا چی میشه دقیقا؟

ممنون
    1- فعلا سن بازنشستگی 65 ساله که احتمالش هست به 70 هم برسه. البته که نمی تونید روی این خیلی حساب بازکنید و نهایتا یه حقوق بخورنمیر بمعنی واقعیش نصییتون میشه
    2- بله این اتفاق چند سال پیش رخ داد و چندتا از این صندوق های بازنشستگی اعلام ورشکستگی کردن و اعضا رو بخاک سیاه نشوندن.
    3- شما میتونید تا 30000 دلار درسال به این حسابتون واریزی داشته باشید که چون ممکنه پرداختهای کارفرما هیچ وقت به این حد نرسه اگه بخواید خودتون هم میتونید با چند مدل مختلف به این خساب واریزی داشته باشید. بهترینش هم Salary Sacrifice هست که از نظر مالیاتی بصرفه تره.
    4- یه سری کمک های دولتی هست که اگه شاملتون بشه ماکزیمم 1000 دلار در سال میشه
    5- شما میتونید ( و باید) خودتون صندوق رو انتخاب کنید و هرزمان هم کارفرما عوض بشه با پر کردن یه فرم ازش میخوایید که بهمون قبلیه براتون واریز کنن. البته جابجا کردن سرمایه اتون از یه صندوق به یکی دیگه هم خیلی راحته ولی توصیه نمیشه. پس بهتره از همون اولش یه خوبش انتخاب بشه.

10. کاربر مقابل از Shahramkhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

danial_mir (2016/04/17)

11. Top | #8

تخصص
    مهندس
    میزان امتیاز
    56
    قبل از اینکه سوالم را بپرسم یک توضیح مختصر میدم راجع به Departing Australia Superannuation Payment. پیش فرض در این پست اینه که شما با Superannuation یا همان پس انداز برای دوران بازنشستگی اشنایی دارید. اگر نمیدونید چیه پیشنهاد میکنم به پستهای ابتدایی در همین تاپیک مراجعه کنید.

هرکسی که با ویزای موقت ( غیر از ویزاهای اقامت دائم ) در استرالیا هست بعد از اتمام ویزایش و زمانی که ادعا میکند استرالیا را به صورت دائم ترک کرده است میتوانید به صورت انلاین تقاضا کند که همه پس اندازی که در مدت اقامتش در استرالیا در حساب Superannuation جمع شده است را در یک حساب بانکی و یا به صورت چک دریافت کند. این درحالی است که به صورت معمول شهروندان و افراد داری ویزای اقامت دائم استرالیا، اجازه ندارند این پول را بگیرند تا زمانی که بازنشسته شوند. لازم به ذکر است که دریافت این پول بعد از ترک استرالیا شامل کسر %35 مالیات میشود. ضمناً اگر شما بعد از ترک استرالیا و دریافت این پول بتوانید برای ویزای دیگری ( حتی اقامت دائم ) اقدام کنید هیچ مشکل قانونی وجود ندارد و میتوانید دوباره به استرالیا برگردید و لازم نیست که این پول را برگردانید

سوالی که من نتونستم جوابش را پیدا کنم اینه: وقتیکه من بعد از دریافت اقامت دائم به استرالیا برمیگردم آیا میتونم %35 مالیات کسر شده از این پول را هنگام Tax Return پس بگیرم؟

امیدوارم که این پست به درد کسانی که با ویزای موقت در استرالیا هستند بخورد.
    Software Engineer: Visa 189 > ACS: 07/9/2015 > EOI: 06/9/2015 > Invitation: 22/1/2016 > Lodge: 15/2/2016 > Visa Grant: 25/4/2016

12. Top | #9

تخصص
    :)
    میزان امتیاز
    108
    پرسش و پاسخ تلگرامي:
    رسول:
    یه سوال؟
    اینکلود سوپر یعنی توش محاسبه شده سوپر یا نه بهش اضافه میشه سوپر؟ من وقتی ریکروتر ازم میپرسه میگم نمیدونم کلی بهم میخندن و اصلا نمیگن )

مهرنوش:
    یعنی داخلش حساب شده. میخوای اکسکلود بشه و خودشون بدن بگو پلاس سوپر

رسول:
    آها یعنی سوپر روش حساب شده و توی محاسبه نت ازش کم میشه درسته؟

مهرنوش:
    اگر اینکلود باشه یعنی اونا از روی عدد حقوقی که بهت گفتن اونم بر میدارن. مثلا میگن روزی 400 اینکلود سوپر یعنی مقدار سوپر ازش کم میشه و به شما کمتر از 400 میدن. اگر بگن اکسکلوده یا پلاس سوپر یعنی 400 دلار را به شما میدن. خودشونم سوپر رو واستون پرداخت میکنن

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Top | #10

میزان امتیاز
    175
    به نظر من یکی از موادری که اوضاع استرالیا درش افتضاحه و مردم درش استثمار میشن همین وضعیت بازنشستگی و سوپرانویشین هست . چون به اجبار بخشی از حقوق شما میره پیششون و هیچ تعهدی هم ندارند که میزان مشخصی سود را به پول شما اضافه کنند . یعنی اگر سرمایه گذاریشون مثبت باشه پولتون اضافه میشه و اگر نباشه پولتون کمتر هم میشه . (با توجه به سو مدیریت رایج در استرالیا میشه انتظار داشت که همیشه یا سود چندانی بدست نیاد یا منفی باشه) . حتی اگر پولتون را در بانک هم بزارید موظف هستن درصدی سود به شما بدن در صورتی که در مورد سوپرانویشن این تعهد را هم ندارند . از نظر من سوپرانویشن هم یکی از قلک هایی هست که دولت برای بازگرداندن درآمد مردم به جیب خود درست کرده و در عمل بود و نبودش تفاوت چندانی به حال ما نداره . یکی از موارد جالب آن همون
    Administration Fees هست . فکر کنم همه جای دنیا غیر از استرالیا مرسوم باشه که وقتی پول شما در موسسه ای سرمایه گداری میشه در قبال درآمدی که بدست میاد سود پرداحت کنه . این عزیزان نه تنها تعهدی برای سود دادن ندارند بلکه هزینه هم برای اداره پولی که از شما پیشوون هست میگیرند که واقعاً جالبه .
    . در کل به دوستان توصیه میکنم که امید چندانی به این پول نداشته باشن و فکر کنن که این هم یکی از مورادی هست که دارند به دولت استرالیا پول زور میدهند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین